استاندار آذربایجان‌شرقی:

جهاددانشگاهی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در حوزه علم و پژوهش است

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۲ کد : ۴۷۵۲۵ تاپ خبر عمومی
تعداد بازدید:۲۰۲
استاندار آذربایجان شرقی گفت: جهاددانشگاهی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در حوزه علم و پژوهش است.
جهاددانشگاهی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در حوزه علم و پژوهش است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، عابدین خرّم، استاندار آذربایجان شرقی، روز یکشنبه، ۲۳ مردادماه به مناسبت چهل‌ودومین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی ضمن بازدید از مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی در جمع جهادگران دانشگاهی استان، اظهار کرد: جهاددانشگاهی در دهه نخست انقلاب اسلامی جایگاه خاصی در کشور داشته و نیازهای سخت افزاری کشور به خصوص در حوزه دفاعی را برطرف می‌کرد. پس از دوران جنگ تحمیلی نیز این نهاد همواره در مسائل علمی، فرهنگی، پزشکی و ... توانسته جایگاه بسیار ممتازی را کسب کند که این امر محصول تفکر جهادی و دانشگاهی است.

وی با اشاره به حضور متخصصان بسیار نام آور کشور در تعامل با مراکز بلند علمی دنیا، افزود: دنیا با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت بوده و در خدمت جوامع بشری است اما برخی از کشورها که از پیشرفت بالای علمی برخوردار هستند، خصاصت به خرج داده و علم خود را در انحصار قرار می‌دهند در حالی که ما سبقه طولانی علم و دانش در دوره‌های مختلف داشته و بزرگانی چون ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین توسی به جامعه بشیر خدمت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: دانشمندان ایرانی اسلامی می‌تواند در عرصه‌های مختلف، کشور را به خودکفایی رسانده و نامی نیک از خود در دنیا برجا بگذارند.

خرّم با گذری به فعالیت‌های متخصصان جهاددانشگاهی استان در عرصه‌های مختلف، گفت: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در عرصه ژنتیک و درمان ناباروری نسبت به سایر مراکز از پیشرفت بالایی برخوردار بوده که محصول تفکر جهادی است.

استاندار آذربایجان شرقی، در خصوص ویژگی جهادگران دانشگاهی، افزود: انسان‌های جهادی، سخت کوش بوده و با علم به سختی راه در مسیر عبور از دشمنان گام برمی‌دارند و با ایفای کامل نقش خود، خلاهای موجود در جامعه را پر می‌کنند که جهاددانشگاهی با این ویژگی‌ها عجین شده است.

وی با اشاره به مسیر آموزش، پژوهش، مهارت آموزی، کارآفرینی و تولید اشتغال‌های های‌تک در جهاددانشگاهی، اظهار کرد: جهاددانشگاهی در حوزه پیشگیری و درمان فعالیت‌های خوبی انجام داده و قطعا باید آن‌ها را ادامه دهد. جهاددانشگاهی هم‌چون سایر نهادها برای پیشبرد اهداف خود نیاز به تعامل بیشتری با سایر مراکز دارد چرا که هیچ مجموعه‌ای با حصارکشی امکان رشد ندارد.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: یکی از عیوب بزرگ موجود آذربایجان شرقی، ضعف در هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های همدیگر برای خلق فرصت‌های جدید است. کسانی می‌توانند به فرصت‌های جدید دست یابند که از نظر علم و فناوری در سطح بالایی قرار بگیرند.

وی با بیان این‌که باید پتانسیل‌های ناشناخته در استان شناسایی شوند، افزود: یکی از وظایف جهاددانشگاهی، کشف نیروی انسانی متخصص در مراکز خاص و ایجاد فرصت مطالعاتی برای رشد آن‌ها است. جهاددانشگاهی باید مرکز تکثیر نیروی انسانی متخصص برای سایر مراکز باشد.

خرم، با اشاره به لزوم بهره گیری از تجربیات گذشته و استفاده از آن در تولید علم، گفت: اسناد مختلفی طی دوران‌های مختلف در کشور نوشته شده اما هیچ تحولی ایجاد نکرده‌اند چرا که چارچوب‌های قبلی در تدوین آن‌ها تکرار شده است اما سند تحول دولت سیزدهم متفاوت از سایر سندها بوده و اگر بتوان آن را با کمک مرکز پژوهشکده جهاددانشگاهی به برش استانی با ظرفیت‌های موجود در استان تبدیل کرد، یک سند بسیار کاربردی در بهبود وضعیت حوزه‌های مختلف خواهد بود.

وی با اشاره به پایین بودن آمار بهره وری در استان، افزود: بهره وری یکی از حلقه‌های گمشده در پیشرفت عرصه‌های مختلف است چرا که ما به جای فکر نیروی کار تنها از نیروی بازوی آن استفاده می‌کنیم.

خرّم با اشاره به ظرفیت نظرسنجی و فعالیت مرکز افکار سنجی ایسپا در جهاددانشگاهی، گفت: سنجش افکار مردم می‌تواند شرایط استان را به ما نشان دهد و از طرفی استان ما با کمبود شدید آمار مواجه است.

استاندار آذربایجان‌شرقی، در ادامه بر معرفی هر چه بیشتر توانمندی‌های جهاددانشگاهی تاکید کرد و گفت: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی جزو مراکز برتر جهاددانشگاهی کشور بوده و پتانسیل ارتقای جایگاه خود را دارد.

جعفر محسنی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی نیز در این بازدید، اظهار کرد: در پی فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، ستاد مزبور به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی را به‌عنوان یک نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تاسیس کرد.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی که زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی است، افزود: این نهاد با گذر از فراز و نشیب‌های بسیار و با کوله باری از تجربه و اجتماع جمعی از بهترین نیروهای انسانی بلوغ خود را پشت سر گذاشته و با کسب موفقیت‌های بزرگ در عرصه‌های بین‌المللی در زمینه‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی می‌رود تا فردایی روشن را برای خود ترسیم کند.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی همزمان با تشکیل این نهاد در سال ۱۳۵۹ به‌عنوان یکی از سازمان‌های این نهاد در کشور فعالیت خود را با پیگیری اهداف جهاددانشگاهی کشور  آغاز کرد؛ بطوریکه در سال‌های متمادی فراز و نشیب خود با شکل دهی و راه‌اندازی مراکز متعدد فرهنگی، هنری، آموزشی، پژوهشی و درمانی در سطح استان توانسته است قدم‌های اساسی را در راه اعتلا فرهنگی و پژوهشی بردارد و ضمن تداوم و کیفیت بخشیدن به فعالیت‌های خود در محیط دانشگاهی، سعی کرده است تا نقش یک پل ارتباطی بین دانشگاه و جامعه را ایفا کند.

محسنی یادآور شد: جهاد دانشگاهی استان نیز در زمینه‌ آموزش‌های کوتاه مدت و بلند مدت، پژوهش و فناوری انرژی‌های نو، درمان و پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی که تنها پژوهشکده علوم انسانی در این منطقه است، فعالیت می‌کند.

وی اضافه کرد: بنابه به فرمایش رهبر معظم انقلاب و در راستای طرح سرباز ماهر تاکنون برای ۱۰ هزار سرباز برنامه‌های آموزش، کارآفرینی و اشتغال تدوین شده است.

محسنی، یادآور شد: جهاددانشگاهی با یک باور جهادی و تلاش راستین در عرصه علم وفناوری و رفع موانع علمی کشور تاکنون اقدامات خوبی انجام داده است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت‌های چشمگیر درمانی این سازمان، یادآور شد: در عرصه‌ درمانی نیز جهاددانشگاهی فعالیت‌های چشمگیری داشته و مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان یکی از بهترین مراکز این زمینه در منطقه شمال غرب کشور است.

وی تاکید کرد: کلینیک طب پیشگیری جهاد دانشگاهی اخیراً در زمینه‌ درمان زخم دیابت بیماران زخم بستر نیز فعالیت خود را شروع کرده است همچنین در حوزه‌ علوم انسانی، پژوهشکده‌ توسعه و برنامه‌ریزی سازمان می‌تواند به‌عنوان اتاق فکر یاریگر مسئولین استانی باشد.

وی در پایان متذکر شد: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی از جهاد دانشگاهی‌های برتر کشور است و امیدواریم توفیق شود تا با حمایت‌ها و تلاش‌های بیشتر گام‌های بزرگتری برداریم. 

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی چهل و دومین سالگرد تاسیسی جهاددانشگاهی


نظر شما :