نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی:

نقش جهاددانشگاهی در پیشرفت‌های علمی و فناورانه حائز اهمیت است

۲۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۳ کد : ۵۰۵۸۵ تاپ خبر عمومی
تعداد بازدید:۳۳
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: با تشکیل جهاددانشگاهی، جهادی علمی در بطن دانشگاه‌ها و حوزه علمی کشور ایجاد شد و اگر امروز در بخش‌های مختلف علمی و فناوری شاهد تحولات و پیشرفت‌هایی هستیم بخشی از آن مرهون تلاش‌های جهاددانشگاهی است.
نقش جهاددانشگاهی در پیشرفت‌های علمی و فناورانه حائز اهمیت است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه، 22 آبان ماه، در بازدید از مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان و در جمع کارکنان، پژوهشگران و اعضای هیئت علمی این نهاد با بیان این‌که جهاددانشگاهی جزو افتخارات انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است، گفت: فعالیت‌های جهاددانشگاهی در سطح کشور بسیار ارزنده بوده و حتی مقام معظم رهبری نیز هنگام سخن درباره دستاوردهای نظام به اقدامات پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی اشاره می‌کنند.

وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی یکی از نهادهای انقلابی است که در محیط دانشگاه ایجاد شده است، افزود: این نهاد طی ۴۳ سال انقلاب اسلامی، به خوبی خود را نشان داده و در هر جایی که وارد مسائل شده است، توانسته به نتیجه برسد.

میرتاج الدینی با بیان این‌که جهاد یک امر مقدس بوده و بالاترین و نخستین درجه از این امر مقدس، جهاد با دشمنان است، اظهار کرد: بالاترین جهاد، جهاد فی سبیل الله است و کشته شدگان در آن نیز شهدایی هستند که به بالاترین مقام نائل می‌شوند. بنا بر گفته‌ی پیامبر اکرم(ص)، بالاتر از هر خوبی، خوبی دیگری است و تنها فضیلت، شهادت است که بالاتر از آن فضیلتی وجود ندارد. به همین خاطر است که مقام معظم رهبری پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمودند که پاداشی بالاتر از شهادت برای مجاهدت‌های این شهید نبود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که جامعه‌ای که فضیلت شهادت دارد، از دشمن خوفی ندارد، تاکید کرد: توطئه‌هایی در ابعاد گسترده علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی انجام می‌گیرد که در نقطه مقابل آن ما باید روحیه شهادت طلبی را هم‌چون طلبه جوانی که در روزهای گذشته به دلیل توهین نکردن به ساحت مقام معظم رهبری به شهادت رسید، در جامعه حفظ کنیم.

وی با تاکید بر این‌که حد ولایت و شهادت طلبی در هر زمانی ادامه دارد، گفت: درجات دیگری از جهاد هم‌چون جهادعلمی وجود دارد که بایستی علما و دانشمندان به آن اقدام کنند. اگر جهاد علمی نباشد، خون شهدا و رشادت آن‌ها از یاد می‌رود و به جایی می‌رسد که حق و باطل در جامعه تغییر می‌کند.

وی با بیان این‌که نوع دیگری از جهاد، جهاد تبیین است که با جهاد علمی تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: کارهای علمی شاید در بلندمدت جواب بدهند اما عقب ماندن از علم، زیبنده جامعه اسلامی نیست زیرا اسلام سراپا علم و شروع آن نیز با علم است.

میرتاج الدینی، ساخت موشک‌های پیشرفته را جهاد علمی دانشمندان ایرانی عنوان کرد و گفت: یکی از مولفه‌های قدرت نظام جمهوری اسلامی، قدرت موشکی و پهبادی است. ایران هم‌چنین از نظر اقتصادی نیز علی رغم باورها و بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول جزو سه کشور اول منطقه از لحاظ ذخایر ارزی است.

نائب رئیس کمسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه با تاکید بر این‌که در سایه جهادعلمی است که ایران یک کشور پهبادی و علمی شده است و این علم به سایر کشورهای جبهه مقاومت نیز گسترش می‌یابد، افزود: جهادتبیین، جهاد روشنگری و خودباوری است. در دنیای امروز که در جنگ شناختی قرار داریم، ذهنیت جامعه در حال تغییر است و تیرهای زهراگین تحریف و تخریب فکری، مردم را نشانه گرفته است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین، گفت: یکی از ابزارهای این نوع جهاد، ارتقای سواد رسانه‌ای است و بایستی توجه جدی به آن شود و در فضای مجازی نیز تبیین انجام بگیرد.

میرتاج الدینی، با بیان این‌که اکنون ابزار اصلی دشمن، تحریف و دروغ پردازی است، گفت: بر اساس تحقیقات انجام گرفته طی ۲۰ روز اول اغتشاشات، شبکه‌های پنجگانه دشمن تعداد ۱۷ هزار و ۳۸۰ بار دروغ گفته بودند که نشان می‌دهد برنامه ریزی بزرگی در این خصوص وجود دارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که انتشار خبر ناقص و تحریف اخبار نیز دروغ پراکنی محسوب می‌شود، اظهار کرد: کشورهایی چون آل سعود و آمریکا برای چنین دروغ پراکنی‌هایی در ایران پول خرج می‌کنند و حتی این کشورها یک مرکز مخصوص ساخت انیمیشن برای مدارس ایران راه اندازی کرده‌اند تا گستره فعالیت تحریف خود را افزایش دهند اما در این راستا ما باید جهادتبیین را به صورت گسترده در جامعه جاری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر سواد رسانه‌ای در جامعه ارتقا یابد، مردم بلافاصله پس از شنیدن اخبار رسانه‌های خارجی به آن باور نمی‌کنند و جهاددانشگاهی نیز می‌تواند به عنوان یک نهاد علمی و انقلابی نقش قابل توجهی در حیطه سواد رسانه‌ای داشته باشد.

میرتاج الدینی همچنین در ادامه با بیان این‌که فعالیت مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی تبریز یک افتخار برای این شهر است، اظهار کرد: تمامی فعالیت‌های علمی، پژوهشی و درمانی جهاددانشگاهی محصول جهادعلمی کارکنان این سازمان است.

وی با اشاره به فعالیت درمانی جهاددانشگاهی، اظهار کرد: در حاشیه  این بازدید با تعدادی از زوج‌های جوان دیدار کردم و برای من بسیار تاثیرگذار بود که در تبریز چنین مرکزی برای امیدبخشی به جوانان وجود دارد و روزانه ۴۰ زوج در این مرکز پذیرش شده و حدود ۴۰ درصد از آن‌ها به نتیجه می‌رسد.

میرتاج الدینی با اشاره به وجود دستگاه‌های پیشرفته درمان ناباروری در این مرکز، ادامه داد: در این مرکز، بستری برای فرزندآوری به عنوان هدیه زندگی به زوج‌های ایرانی فراهم شده است و تلاش بیشتر در زمینه کمک به فرزندآوری زوج‌ها نیز به آثار مثبت اجتماعی و نشاط و پویایی جامعه منجر می‌شود و اجر الهی و اخروی را به همراه خواهد داشت.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی  نیز در این دیدار، با اشاره به توانمندی‌های جهاددانشگاهی در سطح کشور و استان، گفت: نام جهاد به واسطه حضور نیروی انسانی توانمند با ۴۰ سال سابقه و تجربه یک برند در حوزه های مختلف از جمله در زمینه فعالیتهای پژوهشکده رویان که مقام معظم رهبری نیز به این مورد اشاره‌ای داشته‌اند.

مهندس علی اصغر فاتحی‌فر، با اشاره به برگزاری نخستین مناظرات دانشجویی در جهاددانشگاهی، افزود: امروز کشور ما در بحث سواد رسانه‌ای مشکل اساسی دارد و در این راستا نیز  جهاددانشگاهی استان به شورای فرهنگ عمومی پیشنهادی در قالب طرح ارتقای سواد رسانهای دانشجویان و دانش آموزان ارائه داده است که در صورت تصویب در شورای فرهنگ عمومی استان ضمن تولید محتوا در این زمینه به تربیت مربیان و ارائه محتوای تولید شده توسط مربیان در مدارس دانشگاهها می پردازد.

وی با بیان این‌که جنگ امروز در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت است، افزود: امروز جنگ شناختی در جریان است که اذهان و باورهای مردم را نشانه گرفته و چه بسا کودکان و جوانان بسیاری بدون اطلاع خانواده در معرض این جنگ هستند، لذا لازم است متناسب با این جنگ با ابزارهای روز دنیا به مقابله با این جنگ پرداخت.

فاتحی‌فر در ادامه با اشاره به برنامه‌های فرهنگی جهاددانشگاهی و فعالیت خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا و مرکز افکارسنجی دانشجویان افزود: برنامه داریم تا در زمینه چهره سازی و معرفی شخصیت‌های علمی، فرهنگی، مذهبی و همچنین جریان سازی گفتمان دینی و قرآنی  ... در ایسنا و ایکنا کار کنیم.

وی  به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش اشاره کرد و گفت: در حال حاضر جهاددانشگاهی استان داری 8 مرکز آموزشی است که 5 مرکز در تبریز و 3 مرکز نیز در شهرستان های مرند، میانه و عجب شیر فعالیت دارند که عمده تلاش این نهاد در این حوزه تمرکز روی آموزشهای اشتغال محور است.

وی همچنین با اشاره به فعالیت پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی استان، گفت: این پژوهشکده در حوزه علوم انسانی از سال ۸۸  در تبریز راه اندازی شده است و فعالیت می‌کند ولی متاسفانه تابحال ردیف بودجه ای برای  فعالیتهای این حوزه  اختصاص نیافته است.

فاتحیفر، هم‌چنین به فعالیت‌های معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی تاکنون بیش از یک مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی در سراسر کشور طراحی و اجرا نموده است. در روزهای اخیر نیز با همکاری سازمان ساتبا، کمیته امداد و بهزیستی، نیروگاه‌های خورشیدی کوچک برای خانوارهای تحت پوشش محروم می‌سازد تا این نیروگاه‌ها منبعی برای درآمد خانوارهای محروم استان شوند.

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، در خاتمه از برنامه جهاددانشگاهی استان برای توسعه دفاتر این نهاد در دانشگاه‌های استان خبر داد و گفت: اولویت جهاددانشگاهی، برقراری ارتباطی موثر با دانشگاه‌ها است. در این راستا نیز بزودی دفتر جهاددانشگاهی در دانشگاه صنعتی سهند راه اندازی می شود.

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی


نظر شما :