ذخیره‌سازی بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بند ناف

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۷ کد : ۹۰۵۲ پژوهشی تاپ خبر
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بند ناف ذخیره سازی شده که بالاترین ظرفیت ذخیره سلولی در کشورهای خاورمیانه بوده و ظرفیت بسیار ارزشمندی است.
ذخیره‌سازی بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بند ناف

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، دکتر مرتضی ضرابی، مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی روز سه شنبه چهارم تیرماه در جمع خبرنگاران در تبریز، گفت: تاکنون بیش از 111 هزار نمونه در بانک خون بند ناف ذخیره سازی شده که بالاترین ظرفیت ذخیره سلولی در کشورهای خاورمیانه بوده و ظرفیت بسیار ارزشمندی است. 

وی  بیان کرد: در بانک HLA یا شاخص های ژنتیکی نیز اطلاعات ژنتیکی ۷۰ هزار نمونه ذخیره سازی شده است.

دکتر ضرابی، با تاکید بر این‌که اکنون فقط خون بند ناف را جمع آوری می‌کنیم در حالی که ضمایم زایمانی به طور کلی مهم هستند، افزود: به جز خون بند ناف، خود بند ناف، جفت و پرده های جنینی نیز قابل استفاده و فرآوری هستند. 

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان این‌که خون بند ناف دارای سلول‌های بنیادی است که در درمان بیماری‌های مختلفی به کار برده می‌شود، افزود: پرده جنینی به عنوان پانسمان بیولوژیک قابل استفاده بوده و خود بافت بند ناف نیز سلول‌های بنیادی خاصی تحت عنوان "مزانشیمی" دارد که برای طیف دیگری از بیماری‌ها قابل استفاده است.

وی یادآور شد: سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت بند ناف هم در درمان بیماری‌های غیر خونی مثل "عصبی، عضلانی و غضروفی" کاربرد دارند.

وی با بیان این‌که پالپ دندان شیری نیز از جمله منابع سلول‌های بنیادی است، اظهار کرد: هنوز خدمات دندان شیری را ارائه نکرده‌ایم اما دانش فنی آن را داریم و در تلاش برای ارائه خدمات در سال جاری در این رابطه هستییم. 

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با اشاره به استقرار دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در برخی کشورهای خارجی جهت دریافت نمونه‌ها، اظهار کرد: در عراق و عمان دفاتر نمونه گیری داریم اما ذخیره سازی در داخل کشور انجام می‌شود.

  تاکنون یک و نیم درصد موالید کشور را پوشش داده‌ایم

ضرابی با بیان این‌که توانسته‌ایم تاکنون یک و نیم درصد موالید را پوشش دهیم، افزود: بعد از تهران، بیشترین میزان ذخیره‌سازی در فارس و خراسان رضوی اتفاق افتاده است. 

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان این‌که در حوزه ذخیره‌سازی خون محیطی و مغز استخوان نیز فعالیت می‌کنیم، افزود: این موضع برای مراکز پیوند بسیار اهمیت دارد و می‌توانند از این نمونه‌ها استفاده کنند.

  وی با تاکید بر این‌که بیشترین پیوندهای انجام شده از نمونه‌های خون بند ناف برای بیماران خونی بوده است، افزود: از این نمونه‌ها برای کودکانی که به تالاسمی، انوع سرطان های خونی و نقص سیستم ایمنی مبتلا بوده‌اند، به کار برده‌ایم و همچنین سال پیش نیز بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بر روی کودکان مبتلا به فلج مغزی را با همکاری مرکز کودکان شروع کرده و 130 بیمار فلج مغزی در این طرح قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کودکان اوتیسم هم با نمونه‌های خون بندناف اقدامات درمانی انجام می گیرد که درکشورمان نیز بر روی چند بیمار اقدامات درمانی در حد تزریق انجام شده و قصد داریم این کار بزرگ را در کشور شروع کنیم، چرا که در دنیا نتایج بسیار خوبی در استفاده از نمونه‌های خون بند ناف در فلج مغزی واوتیسم به دست آمده است.

 توانایی سلول‌های بنیادی در درمان بیش از ۷۰ بیماری

دکتر ضرابی با بیان این‌که سلول‌های بنیادی برای درمان بیش از ۷۰ بیماری پتانسیل دارند، افزود: نمی‌گوییم سلول‌های بنیادی معجزه گر هستند اما در بسیاری از بیماری‌ها موجب بهبود پیش رونده هستند. 

وی با بیان این‌که  ۴۶ کشور خدمات ناباروری را از رویان دریافت کرده‌اند که شامل ایرانیان مقیم خارج کشور و اتباع خارجی نیز هستند، گفت: اما بیشترین تعداد مراجعه کنندگان از کشورهای همسایه هستند. 

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در ادامه گفت: در حوزه سلول درمانی نیز برای سه بیماری "لک و پیس، چین و چروک و آرتروز" خدماتی ارائه می‌شود. 

آذربایجان شرقی ظرفیت بسیار خوبی درزمینه پزشکی نوین دارد

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که  در همه استان‌ها دفاتر نمایندگی فعال داریم، اظهار کرد: آذربایجان شرقی جزو دفاتر فعال بوده و ظرفیت بسیار خوبی درزمینه پزشکی نوین دارد و از جمله استان‌هایی است که بحث سلول درمانی، علوم سلولی و همچنین درمان ناباروری را بطور جدی پیگیری می‌کند. 

ضرابی با معرفی شرکت فناوری بن یاخته های رویان اظهار کرد: دراوایل دهه ۸۰، پژوهشگاه رویان به این نتیجه رسید که تحقیقاتی در دنیا بر روی سلول‌های بنیادی انجام می‌شود که بسیار با اهمیت است، از این رو تحقیقات در این رابطه شروع شد. 

وی در این رابطه اظهار کرد: دکتر کاظمی آشتیانی در دی ماه سال 81 نامه‌ای را به مقام معظم رهبری در این رابطه ارسال کردند که رهبری در پاسخ، در قالب دو تعبیر "ثروت نهفته و قطعات یدکی انسان" به اهمیت این موضوع اشاره کردند که امروزه شاهد آشکار شدن این تعابیر هستیم.. 

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی افزود: بعد از این نامه، پرداختن به سلول های بنیادی در پژوهشگاه رویان در دستور کار پژشکان و پژوهشگران قرار گرفت.

هر سلولی، سلول بنیادی نیست

وی با بیان این‌که هر سلولی، سلول بنیادی نیست، افزود: هر سلولی که دارای دو ویژگی "توان تولید سلول مشابه خود و توان تمایز و تخصصی شدن" داشته باشد، سلول بنیادی شناخته می‌شود و این سلول‌ها دارای انواع مختلف "جنینی، بالغین و خون بند ناف" هستند.

وی با تاکید بر این‌که خون بندناف و جفت به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود درحالی که سرشار از سلول‌های بنیادی است، البته طی سال‌های اخیر این خون جمع آوری و ذخیره می‌شود، گفت: مغز استخوان، خون محیطی و خون بند ناف و جفت از جمله منابع سلول‌های بنیادی خون ساز هستند.

ضرابی با بیان این‌که فرآیند نمونه‌گیری از خون بند ناف و جفت باید بلافاصله بعد از تولد نوزاد طی ۵ الی ۱۰ دقیقه انجام ‌شود، گفت: این نمونه گیری هیچ صدمه‌ای به مادر و فرزند نمی زنند.

وی با تاکید بر این‌که با روشن شدن اهمیت خون بند ناف، بانک‌های خون بند ناف در دنیا شکل گرفت و در ایران نیز بانک عمومی و خصوصی خانوادگی تشکیل شد، افزود: در بانک‌های عمومی، خانواده‌ها در آستانه تولد نوزاد، نمونه خون بند ناف فرزند را اهدا می کنند و مالکیتی در نمونه ندارند، اما در بانک خصوصی، مالکیت با خانواده‌هاست و خون بندناف طی قراردادی برای خود خانواده ذخیره‌سازی می‌شود. 

وی با بیان این‌که در بانک‌های خصوصی دنیا تاکنون پنج میلیون نمونه و در بانک‌های عمومی بیش از ۷۰۰ هزار نمونه ذخیره‌سازی شده است، افزود: از این تعداد ۳۵ هزار از نمونه‌های بانک‌های عمومی و دو هزار نمونه از بانک‌های خصوصی پیوند شده است.

  نمونه‌های خون بند ناف در دمای منهای 196 درجه نگه‌داری می‌شود

وی با بیان این‌که نمونه‌های خون بند ناف در دمای منهای 196 درجه نگه‌داری می‌شود، افزود: طبق استاندارد می‌توان بیش از 20 سال نمونه‌های خون بند ناف را نگه‌داری کرد؛ تانک‌های نگه‌داری نمونه‌ها وابستگی به برق نداشته و کاملا هوشمند هستند و برودتشان نیز توسط نیتروژن مایع تامین می‌شود.

ضرابی در ادامه با بیان اینکه از هر نمونه بسته به حجم، یک الی ۱۰ کیسه شامل 500 الی دو میلیارد سلول قابل فریز شدن است، گفت: بسته به نوع بیماری و وزن بیمار کیسه‌ها چندین نوبت قابل استفاده هستند، به عنوان مثال در بیماری‌های خونی بیمار به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، سلول دریافت می‌کند، اما میزان سلول دریافتی در بیماری‌های عصبی بسیار کمتر است لذا در برخی بیمار‌های نمونه های دریافتی از بند ناف می‌تواند در چندین مرحله مورد استفاده قرار بگیرد ولی در بیماری های خونی در اغلب موارد نمونه ها فقط یکبار استفاده شده و تمام می شود.. 

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در بحث صادرات با چالش مواجه هستیم، اظهار کرد: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج نیز تمایل دارند تا نمونه‌های اهدایی آنان در داخل کشور ذخیره شود، در این خصوص در حال رایزنی با وزارت کشور و سازمان پدافند غیر عامل هستیم.

 

 وی تاکید کرد: با توجه به اینکه محصولات خونی کشور ما جزو سالم‌ترین محصولات هستند، در حال برطرف کردن موانع صادرات هستیم. 

دکتر ضرابی در ادامه با اشاره به استفاده از سلول‌های بنیادی در تولید ارگان‌های مورد نیاز افراد نیازمند به عضو گفت: کارهایی برای جلوگیری از رد پیوند دریافت کنندگان عضو و پیوند کبد در دنیا انجام شده است، اما تا تبدیل این سلول به ارگان، راه زیادی داریم. با استفاده از سلول‌های بنیادی، بافت شبیه بافت ریوی و قلبی تا کنون ایجاد شده است

 وی خاطرنشان کرد: در زمینه ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف توانسته‌ایم نیاز داخل را برطرف کنیم، اما نیاز به توسعه مراکز داریم.

 مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی  در پایان متذکر شد: نیاز کشور به انجام پیوند سلول‌های بنیادی خونساز سالانه نزدیک به سه هزار پیوند بوده، اما در حال حاضر در طی ۱۰ سال گذشته حدود چهار هزار پیوند در کشور انجام شده است.


نظر شما :